Na platformie OSE IT szkoła nauczyciele i uczniowie mogą znaleźć wiele materiałów dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa w sieci. Swoją premierę ma dziś nowy kurs e-learningowy przybliżający podstawowe informacje na temat cyfrowych zagrożeń, netykiety i mądrego korzystania z internetu. Postaciom w kursie swojego głosu użyczyli popularni aktorzy: Paweł Małaszyński i Maja Oświecińska.
Misją Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) – poza dostarczaniem do szkół w całej Polsce szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu – jest podnoszenie świadomości cyberzagrożeń i kształtowanie mądrych postaw w internecie. Ze swoimi działaniami OSE dociera do nauczycieli i dyrektorów, ale też uczniów i rodziców, którzy mogą uczestniczyć w webinarach dotyczących niebezpieczeństw online oraz korzystać z poradników, scenariuszy lekcji i innych publikacji opracowanych przez ekspertów OSE we współpracy ze specjalistami z zakresu psychologii i pedagogiki.
– Dbałość o cyberbezpieczeństwo jest osią działań informacyjno-edukacyjnych prowadzonych w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Staramy się ułatwiać nauczycielom i rodzicom rozmowę z uczniami i dziećmi na temat zagrożeń, na jakie mogą natknąć się w internecie, stąd np. nasza kampania „Bezpieczni w sieci z OSE” poświęcona właśnie niepokojącym zjawiskom w sieci. Wiedza na temat bezpiecznego poruszania się w internecie jest potrzebna nam wszystkim, jednak szczególnie młodszym użytkownikom sieci, dlatego często to właśnie oni są adresatami materiałów edukacyjnych powstających w OSE – mówi Agnieszka Żeglińska, Dyrektor ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Ekosystemu OSE w NASK.
Do szeregu materiałów, z których mogą korzystać nauczyciele, planując zajęcia z uczniami na temat cyberbezpieczeństwa, dołącza wyjątkowy kurs e-learningowy „Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu”. Od dziś dostępny jest na bezpłatnej platformie e-learningowej OSE IT Szkoła.
ABC bezpieczeństwa w sieci
Nowy siedmiomodułowy kurs skierowany jest do uczniów z klas 4–6 szkoły podstawowej. Jego bohaterowie – ciekawska małpka N@tka i Profesor, który pomaga jej poznać tajniki internetu – pokazują dzieciom, jak ważne jest bezpieczeństwo w sieci i co każdy z nas może zrobić, by ustrzec się przed różnego rodzaju pułapkami online.
Kurs, opracowany merytorycznie przez pedagoga oraz ekspertów NASK, omawia podstawowe zagadnienia związane z tytułowym mądrym korzystaniem z internetu. Wśród tematów objaśnianych przez Profesora znajdują się m.in. ochrona prywatności w sieci, zawieranie znajomości online, szkodliwe treści, netykieta, negatywne skutki nadużywania urządzeń cyfrowych i internetu czy zasady bezpiecznego korzystania z aplikacji mobilnych.
– Może się wydawać, że dzieci, które nie pamiętają już świata bez internetu, poruszają się w sieci swobodnie i nic nie może im tam zagrozić. To nieprawda. Musimy pokazywać uczniom, że internet jest nie tylko źródłem rozrywki czy narzędziem ułatwiającym naukę, ale też przestrzenią, w której powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Kurs „Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu” to świetny materiał do pracy z uczniami, ponieważ nie tylko wprowadza kolejne pojęcia czy omawia zasady poruszania się w sieci, ale też pozwala tę wiedzę zastosować w praktyce. Uczniowie, pomagając małpce wyplątać się z cyfrowych tarapatów, przy okazji sami nauczą się, na co powinni uważać online i jak radzić sobie z sytuacjami w internecie, które nie zawsze będą przyjemne – mówi Marta Witkowska, ekspertka ds. edukacji cyfrowej w NASK.
Dzięki kursowi dzieci nie tylko dowiedzą się, czego unikać i jak mądrze zachowywać się w internecie, ale też przekonają się, że w swoich przygodach z internetem nie są same. Wsparciem dla N@tki jest Profesor, natomiast uczniom służą pomocą ich opiekunowie – nauczyciele i rodzice. Kurs buduje przekonanie, że dziecko może i powinno z każdym swoim problemem czy niepokojem zwrócić się do dorosłego. Ta świadomość powinna być równie ważna jak znajomość najczęstszych cyberzagrożeń.
– Rozmowa z dzieckiem, pokazywanie i tłumaczenie mu zarówno jasnych, jak i ciemnych stron internetu to ważne zadanie każdego rodzica i nauczyciela. Zwłaszcza teraz, gdy większość naszych aktywności przeniosła się właśnie do sieci. Budując zaufanie, słuchając, co dziecko ma do powiedzenia o swoich doświadczeniach online, i wspólnie określając domowe czy szkolne zasady korzystania z urządzeń cyfrowych, roztaczamy nad młodym użytkownikiem sieci parasol bezpieczeństwa, dajemy warunki do odkrywania nieskończonych wręcz możliwości internetu. Tak jak N@tka potrzebowała Profesora, tak dzieci w swoich internetowych przygodach potrzebują wsparcia mądrych dorosłych – dodaje Marta Witkowska.
Ułatwieniem dla nauczycieli będą z pewnością miniscenariusze zajęć opracowane do każdego modułu kursu. Zawierają one wskazówki metodyczne, przykładowe zadania do zrealizowania w klasie oraz przypominają o ważnych zagadnieniach związanych z omawianym tematem.
Profesor i N@tka przewodnikami w internecie
Kurs „Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu” to jednak nie tylko merytorycznie wartościowe treści. Warto zwrócić uwagę również na atrakcyjną warstwę graficzną, która z pewnością przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym odbiorcom kursu. Na uczniów czeka także niespodzianka – głosów naszym bohaterom użyczyli znani i lubiani: Paweł Małaszyński i Maja Oświecińska.
– Zapraszamy do wspólnej przygody z Profesorem i N@tką, którzy pokazują uczniom, co robić, by zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci. Ważne, aktualne tematy dotyczące cyberzagrożeń i odpowiedzialnego korzystania z urządzeń cyfrowych przedstawione w przyjaznej formie to główne zalety naszego nowego kursu. Mamy nadzieję, że kurs, dostarczając uczniom niezbędnej wiedzy, jednocześnie przekona ich, że w internecie można się bawić, uczyć i dobrze spędzać czas. Może nawet zobaczą, że mają coś wspólnego z N@tką… – mówi Agnieszka Żeglińska, Dyrektor ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Ekosystemu OSE w NASK.
Kurs „Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu” powstał w ramach programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), który jest realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK pod nadzorem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i wspófinansowany z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) na lata 2014–2020. OSE to program publicznej sieci telekomunikacyjnej, dającej szkołom w całej Polsce możliwość podłączenia szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. W ramach programu OSE prowadzone są także działania edukacyjno-informacyjne, promujące zasady bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych.