Klocki LEGO to gwarancja świetnej zabawy i uniwersalnej zabawki, która będzie towarzyszyć dziecku podczas jego zabaw przez długi czas. W ciągu ostatnich lat ukazało się wiele badań, mówiących o pozytywnym wpływie zabawy klockami LEGO na rozwój kreatywności u dzieci. Zabawki konstrukcyjne stawiają przed dzieckiem wyzwanie, które wymaga precyzji i skupienia oraz rozwija pomysłowość i wyobraźnię malucha. Konstrukcje własnego projektu skłaniają dziecko do poszukiwania niecodziennych rozwiązań i zachęcają do logicznego myślenia, z kolei proponowane przez producenta zestawy, stawiają przed dzieckiem szereg wyzwań, które trenują konsekwencję, cierpliwość i precyzję, a przy tym są rewelacyjną zabawą.
W tym artykule przedstawimy cztery sprawdzone zabawy z wykorzystaniem klocków LEGO, które będą miały pozytywny wpływ na rozwój kreatywności u Twojego dziecka.
1. Zabawy tematyczne
Do zabaw tematycznych sprawdzą się niemal wszystkie zestawy LEGO, które mają dołączone ludziki. Najlepiej wybrać zestaw, który aktualnie wpisuje się w zainteresowania dziecka. Zabawy tematyczne zakładają odgrywanie scenek we wcześniej zbudowanej przestrzeni LEGO. Do wielu zabaw, które w jakiś sposób mają pomóc naszemu dziecku w rozwoju, potrzebna będzie obecność i zaangażowanie dorosłego opiekuna. Dzięki wspólnym zabawom w ogrywanie scenek, kompetencje językowe dziecka bardzo się poprawią.
Dziecko znacząco wzbogaca swoje słownictwo, poznaje struktury gramatyczne i nabywa płynności w wysławianiu się. Jeśli nasza pociecha jest już starsza, można rozważyć wspólną zabawę w odgrywanie scenek po angielsku. Nauka przez zabawę to najlepszy sposób, na skuteczne rozwinięcie różnych kompetencji u dzieci.
2. Śledzenie instrukcji
Ten punkt może się wydawać nieco dziwny. Jak mamy wspierać kreatywność poprzez ścisłe trzymanie się instrukcji? Odpowiedź może być zaskakująca. Umiejętność korzystania z instrukcji uczy cierpliwości, ale też poprawnej interpretacji.
To interpretacja właśnie jest ściśle skorelowana z kreatywnością. Oznaczenia w instrukcjach nie zawsze są oczywiste, niekiedy trzeba chwilę pogłówkować, zanim znajdziemy odpowiednie połączenie klocków, czy zanim wpadniemy na sposób, w jaki zastosować technikę proponowanej przez producenta.
3. Zabawa w labirynt
Wspólnie z dzieckiem – na stoliku lub na płytach LEGO – budujemy labirynt. Budowla nie może być za prosta. Do zabawy będziemy potrzebować również figurki LEGO, kuleczki lub innego niewielkiego przedmiotu, który będzie mógł się poruszać w murach naszej konstrukcji. Zadaniem naszego podopiecznego będzie wyjście z labiryntu. Zabawa wzmaga kreatywność, spostrzegawczość, sprawność manualną, koncentrację i percepcję wzrokową. Jest to również świetna propozycja dla dzieci, które mają trudności w skupieniu się, wspomagająca tę umiejętność.
4. Zachęcaj do tworzenia użytecznych konstrukcji
Z klocków LEGO można zbudować wiele przedmiotów użytku codziennego. Do tego sprawdzą się klocki, które nie są przypisane do konkretnego zestawu. Często możemy kupić całe kartony używanych klocków w niższej cenie, które sprawdzą się do tego rodzaju zabaw. Z klocków LEGO można zbudować pojemnik na przybory szkole, skrzynkę na dziecięce skarby, elementy biżuterii, ramkę na zdjęcia, czy też dekorację do wyeksponowania na półce. Zachęć swoje dziecko do twórczego podejścia, może wspólnie uda wam się wpaść na pomysł świetnego projektu.