Wiosna jest najgorszą porą roku dla alergików uczulonych na pyłki roślin. Nieraz objawy alergii są tak silne, że odbierają radość z życia, w czasie gdy cała przyroda rozkwita do życia, a świat wygląda cudownie. Jeśli ten problem dotknął Ciebie lub Twoje dziecko po raz pierwszy, skorzystaj z naszych rad.
Objawy alergii na pyłki
Jest ich bardzo wiele. Najczęstsze to katar, suchy kaszel, zapalenie spojówek, łzawienie oczu, męczliwość, duszność stała lub przy wysiłku, uczucie spuchnięcia nosa od środka z utrudnionym przepływem powietrza, bóle gowy lub zatok.
Katar alergiczny jest cały czas wodnisty, przeźroczysty, nie towarzyszy mu gorączka ani stan podgorączkowy, ból gardła czy mięśni.
Objawy te pojawiają się cyklicznie, co roku, zwykle najostrzejsze są między lutym a końcem czerwca.
Najwięcej alergików jest w miastach. Duży wzrost osób uczulonych wiąże się z rozwojem cywilizacyjnym, a mówiąc wprost – z zanieczyszczenia powietrza, spożywania chemii.
Na czym polega alergia
Na nieodpowiedniej reakcji układu odpornościowego, który za wroga uznaje np. pyłki brzozy, traktując je tak samo, jakby walczył z wirusami lub bakteriami, prowokując duże wydzielanie histaminy. Ona z kolei odpowiedzialna jest za wystąpienie takich objawów jak katar czy łzawienie oczu.
Leczenie
Jeśli chcesz pozbyć się alergii raz na zawsze lub przynajmniej na kilka lat to jedynym skutecznym sposobem leczniczym jest odczulanie. Zawsze pod kontrolą alergologa. Zwykle zaleca się je osobom, które ukończyły co najmniej 5 lat, choć czasem lekarze decydują także o dostępności procedury u dzieci od 3 lat.
Odczulanie polega na podawaniu do organizmu coraz większych dawek alergenu (zaczynając od naprawdę malutkich). W ten sposób po jakimś czasie organizm zaczyna tolerować alergen i nie uruchamia reakcji obronnej. Odczulanie może być całoroczne lub sezonowe. Jest skuteczne w przypadku alergii na pyłki roślin, sierść zwierząt, pleśnie oraz jad owadów błonkoskrzydłych (np. pszczoły).
Łagodzenie objawów
Zwykle jednak po wizycie u alergologa dostaniemy recepty na leki, które zmniejszą objawy alergii, choć jej nie wyleczą. Mogą to być leki podawane do nosa w spreju, tabletki do połykania, krople do oczu, a w cięższych przypadkach sterydowe leki wziewne (przez specjalne aplikatory, a dla małych dzieci oraz osób starszych do podawania w czasie inhalacji).
Jak samemu sobie pomóc
Istnieje wiele sposób na złagodzenie objawów u siebie lub dziecka, w okresie pylenia. Musisz jednak wiedzieć co cię uczula i kiedy pyli, aby zareagować odpowiednio wcześniej.
- Ogranicz przebywanie na dworze. W tym roku to szczególnie trudne, chętniej wychodzimy na dwór, bo koronawirus odebrał nam możliwość z korzystania z wielu atrakcji. Najlepiej wychodzić w deszcz lub zaraz po nim, gdy pyłki nie unoszą się dużym stężeniu w powietrzu.
- Gdy wracasz z dworu najlepiej zmień ubranie (optymalnie weź prysznic, a przynajmniej umyj włosy), umyj ręce i twarz. Nie zapomnij przetrzeć okularów, jeśli je nosisz.
- Zadbaj o wietrzenie domu, jednak nie przebywaj w pokoju, który jest wietrzony. Najlepiej wietrzyć zaraz po deszczu.
- Usuń z domu grube dywany, pluszowe zasłony, pluszami. Książki powinny być zamknięte w bibliotece, a sprzęt komputerowy w szafkach. Te wszystkie rzeczy gromadzą bardzo dużo kurzu i pyłków.
- Często myj podłogi, najlepiej codziennie. Jeśli odkurzasz miej sprzęt z filtrami HEPA. Tradycyjny odkurzacz będzie wydmuchiwał kurz z alergenami.
- Często zmieniaj pościel, pierz ją w wysokiej temperaturze i prasuj.
- Płucz nos specjalnymi preparatami z wodą morską. Na śluzówce nosa gromadzą się bardzo duże ilości alergenów. Płukanie nosa po spacerach może okazać się bardzo pomocne. Podobnie można płukać oczy solą fizjologiczną z jednorazowych ampułek, aby uniknąć gromadzenia się bakterii na końcówce aplikatura.
- Jeśli jesteś uczulony na konkretne pyłki np. brzozy, zaplanuj gruntowne sprzątanie domu po okresie pylenia, usuniesz wtedy alergeny z podłóg, mebli i wystroju domu.
- Uwaga na alergie krzyżowe. Lekarze alergolodzy dzielą się na opozycyjne grupy: jedni uważają, że alergie krzyżowe są faktem, inni nie widzą związku między np. uczuleniem na brzozę, a wysypkami po zjedzeniu selera, marchwi, jabłek, kiwi i wiśni. Z kolei u osób uczulonych na pyłki traw może wystąpić reakcja alergiczna po zjedzeniu melona, arbuza, pomidora, ziemniaków, pomarańczy, orzechów ziemnych i mąki (żytniej i pszennej). Alergia na pyłek bylicy może nasilać się po spożyciu selera lub marchewki, a na pyłek leszczyny – orzechów laskowych. Objawy alergii pokarmowej to nie tylko wysypki, ale także swędzenie, spuchnięcie (bardzo groźne jeśli rozszerzy się na okolice tchawicy) błony śluzowej jamy ustnej. Z takimi objawami koniecznie należy udać się do lekarza.
Skutecznym sposobem na złagodzenie objawów alergii jest kupienie oczyszcza powietrza. W zależności od modelu i rodzaju zastosowanych filtrów, usuną one z powietrza pyły zawieszone PM10 i PM2,5, kurz, bakterie, zarodniki grzybów, roztocza, sierść, pyłki, brzydkie zapachy. Wbudowany w urządzenie wentylator wymusza ruch powietrza, które jest zasysane i filtrowane, a następnie z powrotem wdmuchiwane do pomieszczenia. W niektórych modelach można je dodatkowo nawilżyć lub poddać jonizacji. Większość urządzeń usuwa powyżej 85% zanieczyszczeń, część nawet blisko 100%. Najważniejsze parametry oczyszczaczy to wydajność, skuteczność wychwytywania jak najmniejszych cząstek, głośność pracy (najcichsze hałasują na poziomie ok. 25 dB, najgłośniejsze ok. 60 dB). Najprostsze małe jednostki są dostępne od 200 zł, najdroższe modele z nawilżaczem kosztują około 4 tys. złotych.
autor: Katarzyna Szaraniec