Termin „dostępność” (accessibility) zakłada postulat zlikwidowania barier, na jakie natrafiają przed monitorem gracze z niepełnosprawnościami… i nie tylko oni. Czwarty dzień Games for Impact (11 grudnia) będzie poświęcony projektowaniu gier z myślą o dostępności zwiększającej komfort wszystkich odbiorców.
Pierwszym gościem będzie Tara Voelker, odpowiadająca za program dostępności gier w amerykańskiej centrali Microsoftu. Opowie o rozwiązaniach wdrażanych zarówno w obszarze oprogramowania, jak i sprzętu – między innymi o adaptacyjnym kontrolerze Xbox, który szeroko otworzył drzwi do świata gier rzeszom graczy o ograniczonej sprawności ruchowej. Spotkanie z Tarą będzie niezwykłą okazją do poznania obecnego „złotego standardu” w projektowaniu dostępności.
Bob De Schutter (Miami University) i Damian Gałuszka (AGH) przybliżą zyskujący na popularności termin „silver gaming”. Badacze wytłumaczą, w jak projektować gry dla osób starszych i dlaczego gry wideo mogą okazać się dla seniorów szansą na lepsze życie. Karolina Stachowiak, ekspertka ds. dostępności w studiu Doji opowie z kolei o projektowaniu dobrych napisów i ustawień dźwięku. Przy okazji wytłumaczy, dlaczego Fallout 76 to wyjątkowo zła gra dla osób niesłyszących i niedosłyszących.
O dostępności warto myśleć już na etapie projektowania gry… ale nawet twórcy, którzy już wydali swoje produkcje, nie stoją na straconej pozycji. Doskonale wie o tym Daniel Lemon, który popremierowo dostosował muzycznego Sequence Storma, a także współpracujący z nim inżynier dźwięku Tomasz Tworek.
Jednak o tym, w jaki sposób producenci sprzętu i oprogramowania wychodzą naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnością ruchową najlepiej wiedzą sami gracze. Polski mistrz Tekkena Adam Gajda podzieli się swoimi doświadczeniami z konsolami i kontrolerami oraz zdradzi, jak obchodził ograniczenia niedostępnych gier.
Większość wydarzeń festiwalowych będzie tłumaczona na polski język migowy. Osoby ze specjalnymi potrzebami zainteresowane udziałem w wydarzeniu zapraszamy do kontaktu z koordynatorką dostępności festiwalu Julią Girulską (julia.girulska@fina.gov.pl, +48723510062).
Games for Impact to festiwal gier wideo, które opowiadają o najważniejszych problemach współczesnego świata – zdrowiu psychicznym, nierównościach, konsumpcjonizmie, ekologii, migracjach, ideologiach, fake newsach. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona. Rejestracja oraz więcej informacji na stronie www.gamesforimpact.pl.
Organizatorami są Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Fundacja Indie Games Polska.