Według najnowszego raportu firmy Cresa Polska „Occupier Insight – Rynek magazynowo-przemysłowy w I kw. 2021 r.” w pierwszym kwartale bieżącego roku popyt brutto na powierzchnie magazynowo-przemysłowe osiągnął 1,6 mln mkw., o 51% więcej niż w pierwszych trzech miesiącach ubiegłego roku. Wynik ten stanowi 46% średniej rocznej z ostatnich 5 lat i oznacza, iż ubiegły kwartał był rekordowy pod względem aktywności najemców.
W pierwszym kwartale 2021 roku całkowite zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowej w Polsce powiększyły się o 12,9% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i wynosiły 21,5 mln mkw. Na rynek dostarczono 766 200 mkw., co stanowi trzeci najwyższy wynik nowej podaży w historii i aż o 79% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najwięcej powierzchni oddano do użytku w regionie Górnego Śląska (249 300 mkw.) oraz Mazowsza (149 300 mkw.). Prawie 80% powierzchni magazynowo-
przemysłowej w kraju skupione jest w 5 województwach: mazowieckim, śląskim, łódzkim, dolnośląskim oraz wielkopolskim.
– Na koniec marca 2021 roku w budowie pozostawało ponad 2,5 mln mkw., z czego 72,3% powierzchni jest zabezpieczonych umowami przednajmu. Świadczy to o utrzymywaniu się pozytywnych nastrojów na rynku zarówno wśród deweloperów, jak i najemców. Najwięcej buduje się w województwie wielkopolskim i łódzkim – mówi Tom Listowski, Partner, Dyrektor działu powierzchni przemysłowych i magazynowych na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cresa.
W pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku najemcy wynajęli łącznie 1,6 mln mkw. (z wyłączeniem umów krótkoterminowych), tj. o 50,8% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wynik ten stanowi 46% średniej rocznej z ostatnich 5 lat i oznacza, iż ubiegły kwartał był rekordowy pod względem aktywności najemców. Największą część wolumenu transakcji stanowiły nowe umowy (66%), a następnie
renegocjacje (29%) i ekspansje (5%). Najemcy pozostawali najbardziej aktywni w Wielkopolsce (382 300 mkw.) i na Mazowszu (326 600 mkw.).
Wskaźnik pustostanów obniżył się o 0,3 p.p. względem poprzedniego kwartału do poziomu 6,6%, czyli najniższego od drugiego kwartału 2019 roku, co przekłada się na 1,4 mln mkw. dostępnej powierzchni magazynowo-przemysłowej. Udział powierzchni niewynajętej pozostaje stabilny pomimo wysokiej nowej podaży, co potwierdza absorpcja na poziomie 776 900 mkw. Województwami o najwyższym wskaźniku pustostanów było świętokrzyskie (18,9%) i śląskie (9,7%), natomiast w okolicach Białegostoku oraz Lublina nie odnotowano wolnej powierzchni.
– Ostatnie transakcje na rynku inwestycyjnym w sektorze magazynowo-przemysłowym zawierane były przy stopach kapitalizacji na poziomie około 5,5-6%, a nawet poniżej 5% w przypadku długich okresów najmu (10 lat +) i pojedynczych aktywów wynajętych silnym podmiotom. W budynkach z wieloma najemcami z krótszymi umowami najmu w głównych lokalizacjach stopy kapitalizacji ulegają kompresji i spodziewamy się, że w 2021 r. w lokalizacjach takich jak Warszawa możliwy do osiągnięcia będzie poziom poniżej 5% – mówi Iga Kraśniewska, Research Manager w dziale badań rynkowych i doradztwa w firmie Cresa Polska.