Jesteś tutaj

„Pestka, Drops, Cukierek” – nowa gra od Granny

2 Grudzień 2015

„Pestka, Drops, Cukierek” – na promocję nowej gry zaprosiła wczoraj Granna młodszych i starszych fanów gier planszowych. Wśród tych pierwszych znalazły się m.in. dzieciaki z kółka artystycznego w Komorowie, które zadbały o część artystyczną, wśród starszych: prof. A. Blikle, którego większość Polaków rozpoznaje przez pryzmat cukierni z ofertą przepysznych pączków, a który jest wybitnym matematykiem, a także posła R. Petru, który w humorystyczny sposób wprowadził zgromadzonych w zawiłości trudnej sztuki ekonomii. Nie zabrakło również przedstawicieli Narodowego Centrum Kultury, współpracującego przy wydaniu gry, a także samego autora – Karola Madaja, związanego z IPN-em i zajmującego się m.in. tematyką gier historycznych, o których będziemy pisać w kolejnym wydaniu „Świata Zabawek”. Ten autor ma już na koncie m.in. popularną „Kolejkę”.

 

Nie byłoby jednak gry planszowej, gdyby nie książka Grzegorza Kasdepke – „Pestka, Drops, Cukierek – Liczby kultury”. Książka "Liczby Kultury. Pestka, drops, cukierek" Grzegorza Kasdepke skierowana jest do dzieci w wieku 7-11 lat. Jej fabułę tworzą przygody Julka - 8-latka z Żoliborza, a także rodzeństwa Łezki i Uśmieszka ze smutnej krainy, do której można się dostać przez dziurawą kieszeń Julka. Ich los powoli się zmienia, gdy dzieci dostrzegają możliwość powrotu uśmiechu na twarze mieszkańców krainy i zwalczenia biedy dzięki udoskonalaniu przedmiotów, tworzeniu rzeczy przyjemnych dla podniebienia i oka, słowem uprzyjemnianiu ludziom życia.

 

O tym, że przełożenie literatury słowa na literaturę planszy jest niełatwe opowiadał autor gry Karol Madaj, który – podobnie jak autor książki wyszedł z założenia odwiecznego starcia dwóch światów: w tym przypadku smutnych szarych domów w pewnym królestwie rządzonym przez złego króla i pięknego, kolorowego osiedla tychże domków, które każdy uczestnik może stworzyć przy pomocy dostępnych elementów gry.

 

O tym, że to zadanie wymagające przekonali się pierwsi śmiałkowie, którzy zasiedli wczoraj  przy stołach do gry w warszawskim Teatrze Studio. Uciechy i zabawy było co niemiara, zwłaszcza że rozrywki intelektualne wspomagało małe „co nieco” dla ciała, czyli przepyszne przekąski i napoje. Już teraz z niecierpliwością czekamy na kolejną imprezę Granny, która odbędzie się… w styczniu przyszłego roku i zapraszamy do przeczytania przyszłorocznego wydania „Świata Zabawek”, gdzie więcej na temat tej – i innych gier planszowych.

 

 

 

Pestka, Drops, Cukierek – OPIS GRY:

Autor: Karol Madaj

Ilustrator: Ola Woldańska

 

Zły król zabrania wszystkiego, co daje jego poddanym radość, zdrowie i szczęście! Brzmi strasznie, nieprawdaż? Twoim zadaniem będzie sprawić, że magiczna kraina znów będzie tętnić życiem. Musisz się jednak śpieszyć – zły król zbiera fundusze na opłacenie armii, która ma ukarać mieszkańców. Losy królestwa są w Twoich rękach!

 

„Pestka, drops, cukierek. Liczby kultury” to magiczna podróż do świata ekonomii. Gra w przystępny sposób ukazuje podstawowe mechanizmy popytu i podaży, a jednocześnie opowiada niezwykłą historię i pozwala świetnie się bawić. Wskocz do kieszeni Julka i zobacz co kryje się w tej zagadkowej krainie.

 

Gra powstała na podstawie książki jednego z najbardziej cenionych polskich pisarzy dla dzieci – Grzegorza Kasdepke.

 

Jak grać?

1.          Gracze zbierają surowce: cukierki, kredki i włóczkę. Następnie przerabiają je na towary - ciastka, obrazki i rękawiczki.

2.         Celem gry jest uszczęśliwienie mieszkańców. Można to osiągnąć poprzez sprzedaż towarów.

3.         Zawodnicy mogą współpracować, aby osiągnąć większe korzyści. 

4.         Zły król zostanie pokonany, jeśli wystarczająca ilość mieszkańców otrzyma swoje towary. Jeśli nie – zło zatriumfuje.

 

Ekonomia dla dzieci? W obecnych czasach to konieczność. Gra w przystępny sposób pokazuje podstawowe zasady działania ekonomii. Odpowiada na podstawowe pytania:

- po co się oszczędza?

- co to jest bieda i skąd się bierze?

- na jakiej zasadzie działa wymiana towarów?

- jak powinno się planować wydatki?

- jak planować świadczenie usług?

 

Pestka, Drops, Cukierek to udane połączenie edukacji ze świetną zabawą. Przepiękna oprawa graficzna, ciekawe i przystępne zasady,  oraz wysoka grywalność sprawiają, że ten tytuł sprawdzi się zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

 

Czas gry

45 minut

Liczba graczy

2-6

Wiek graczy

8+

 

Galeria zdjęć:
http://swiatzabawek.net/galeria/pestka-drops-cukierek-promocja-gry-granny


Film z prezentacji gry:
„Pestka, Drops, Cukierek” – nowa gra od Granny
Rate this article: 
Średnia: 4 (1 głos)