Jesteś tutaj

OBSERWUJEMY ZMIANY I NA NIE ODPOWIADAMY

16 Styczeń 2018

Fot. Spielwarenmesse eG

Ernst Kick, CEO Spielwarenmesse eG

Rozmowa z Ernst Kick, CEO Spielwarenmesse eG
 
Pomimo napiętego harmonogramu CEO Spielwarenmesse eG, Ernst Kick, znalazł czas na rozmowę z naszą redakcją. Chcieliśmy go dopytać, w jaki sposób planują pogodzić nowe tematy, które pojawiają się na targach, z decyzją o utrzymaniu powierzchni wystawienniczej na poziomie 170 000 m2.
 
Rozmawia Dorota Mazurek
 
Kolejna edycja targów Spielwarenmesse jest już w końcowej fazie przygotowań. Nadal jest to wiodąca impreza branżowa na świecie. Podczas prezentacji trudno było się oprzeć wrażeniu, iż jakość jest dla was najważniejsza. Utrzymanie właściwej równowagi pomiędzy liczbą wystawców, a liczbą odwiedzających jest dla was priorytetowym zadaniem, którym motywujecie decyzję o utrzymaniu powierzchni wystawienniczej na poziomie 170 000 m2. Z drugiej strony rozwijacie nowe kategorie, jak książki, i włączacie je do koncepcji targów. Jaki macie pomysł na pogodzenie jakości i rozwoju nowych kategorii?
Ernst Kick: Targi są tętniącym życiem organizmem. Jesteśmy jedynie odzwierciedleniem sytuacji rynkowej, która sama w sobie ulega bezustannej zmianie. Nowe segmenty pojawiają się, sektory kurczące znikają. Musimy bardzo starannie obserwować te zmiany i stale współpracować z branżą, jak również prasą. Za każdym razem, gdy sytuacja na rynku ulega zmianie, my na tę zmianę odpowiadamy. Jesteśmy w stałym kontakcie z rynkiem. Wprowadzamy nowe kategorie, ponieważ biznes idzie w nowym kierunku, nawiązując do książek. Oczywiście nadal będziemy bacznie obserwować i dostosowywać się do zmian na rynku w przyszłości, gdyż jest to natura wydarzeń jakimi są targi branżowe.
 
Proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale to oznacza, że jednak będziecie utrzymywać taką powierzchnię wystawienniczą, jaka jest obecnie?
Ernst Kick: Tak. Pojawiają się nowe kategorie, podczas gdy inne kurczą się.
 
Które segmenty są w tym momencie w tej grupie słabszych?
Ernst Kick: W ostatnich latach zauważamy zmiany w kategoriach: hobby i modeli konstrukcyjnych. Segment został znacząco skoncentrowany. To po części wynika z przyczyn historycznych, ale także z rosnącej konkurencji z Chin. To jeden z obszarów, które wymagają naszej reakcji. Oznacza to, że musimy dostosować naszą strukturę i politykę, aby właściwie odpowiedzieć na tę zmianę.
 
Segment książek pokazuje nowy aspekt targów. Nie uważa Pan, że mógłby on utrzymać nadal właściwą równowagę pomiędzy odwiedzającymi a wystawcami, mimo  większej powierzchni wystawienniczej?
Ernst Kick: Należy przede wszystkim pamiętać, że książki nie są nową halą, ale tylko tematem specjalnym. Naszym celem jest efektywna prezentacja obecnych kategorii produktowych tej grupie odbiorców. Chcemy zwrócić uwagę księgarzy na pewne grupy produktowe i pewnych dostawców.
 
W Pana opinii, jaką siłę nabywczą mają księgarze?
 Ernst Kick: Rynek księgarski jest pod mocną presją sprzedaży online. Tradycyjne księgarnie muszą znaleźć dla siebie nowe ścieżki biznesowe. W naszym odczuciu zabawki mogą pomóc im wygenerować większą sprzedaż poprzez synergię jaka występuje pomiędzy książkami a zabawkami.
 
Pomówmy o nagrodzie ToyAwards, która przyznawana jest w kategoriach wiekowych. Zgłoszenia obejmują gry planszowe, zabawki tech, drewniane etc. To trudne do porównania produkty. Czy była rozważana możliwość dodania nowych kategorii i uhonorowania tym tytułem większą liczbę produktów?
Ernst Kick: Obserwujemy konkurencyjne nagrody I zauważyliśmy, że laureatami zostają te same firmy. Nagrody przyznawane są produktom, które notują wysokie wyniki sprzedaży i które prawdopodobnie za chwilę znikną z rynku. W moim przekonaniu nie jest to podejście, które wspiera branżę. Chcemy mieć pewność, że nasza nagroda jest ważna i jest ceniona. Im mniej kategorii, tym lepsze pozycjonowanie i dłużej trwające znaczenie tego wyróżnienia.
 
Bardziej ekskluzywne, klasa premium, tak jak targi Spielwarenmesse?
Ernst Kick: Tak.
 
Patrząc na targi w szerszym kontekście. Ostatnie doniesienia o problemach ToysRUs, czy próbie wykupu firmy Mattel przez Hasbro. Jak Pan sądzi, czy może jest to zwiastun większej zmiany na rynku?
Ernst Kick: Rynek bezustannie się zmienia. Nie tak dawno byliśmy świadkami połączenia producentów zabawek pluszowych, czy koncentracji w sektorach modeli kolejek i hobby. Przyszłość pokaże, czy plotki wokół Hasbro i Mattel się potwierdzą. Jeśli tak, to z pewnością miałoby to jakiś wpływ na branżę, chociaż nie w sensie produktowym, ale dystrybucyjnym.
 
A jak Pan ocenia obecne modele dystrybucji na rynku zabawkarskim. Czy nadal możemy mówić o podziale na sklepy on-line i tradycyjne, czy możemy mówić o sklepach wykorzystujących różne kanały sprzedażowe?
Ernst Kick: Coraz więcej detalistów wprowadza strategię wykorzystującą różne kanały sprzedaży. Ci, którzy zrobią to poprawnie i właściwie, z pełnym zaangażowaniem, mogą liczyć na sukces. Sprzedaż poprzez jeden kanał jest już dzisiaj niewystarczająca.
 
To trudna sytuacja, zwłaszcza dla najmniejszych sklepów.
Ernst Kick: Tak, to prawda. Oni także muszą dostosować się do tych zmian, lub podjąć ryzyko upadłości.
 
W 2018 roku targi Spielwarenmesse będą trwały o jeden dzień krócej, czyli od środy do niedzieli. Czy możemy oczekiwać innych zmian, nowości?
Ernst Kick: Nowości produktowe są oczywiście w gestii naszych wystawców. Oceniamy, iż w 2018 roku zostanie pokazanych 100 000 nowych produktów. Organizujemy całą resztę, ale ostatecznie produkty muszą mówić same za siebie. Naszą rolą jest wpierać tę prezentację.  
 
Targi Spielwarenmesse to ważne wydarzenie nie tylko ze względu na możliwości kontraktowania, ale także jako źródło informacji o kształtujących się trendach i tendencjach. Czy mógłby Pan dać wskazówki osobom, które po raz pierwszy wybiorą się na targi, aby skorzystały z nich jak najwięcej?
Ernst Kick: Ważne jest ustalenie dat pobytu najwcześniej jak to jest możliwe, ponieważ hotele są przepełnione w okresie targów i to nie tylko w samej Norymberdze, ale także w promieniu 50 km. Od listopada na stronie targów dostępna jest baza wystawców i produktów. To pozwala na wyselekcjonowanie interesujących nas firm, czy asortymentu przed targami i zgodnie z tą listą zaplanowanie swojego pobytu. Używając naszych aplikacji można umówić także spotkanie. Strona spielwarenmesse.de zawiera wszystkie informacje jakie mogą się przydać, dlatego warto na nią zaglądać i z niej korzystać.
 
Życzę sukcesu kolejnej edycji Spielwarenmesse i dziękuję za rozmowę.
Ernst Kick: Dziękuję i do zobaczenia wkrótce.

Rate this article: 
Średnia: 5 (1 głos)