Jesteś tutaj

Mistrzostwa Europy w układaniu Kostki Rubika

23 Maj 2016

Szesnasta dzielnica Pragi – Radotin – będzie gościła tegoroczne Mistrzostwa Europy w układaniu Kostki Rubika. Ponad 500 zawodników z 6 kontynentów, 44 krajów świata zgromadzi się w dniach 15-17 lipca w Sportovny Hala Radotín, aby walczyć o tytuł Mistrza Europy.
Jeżeli zgodnie z przewidywaniami pojawi się 525 zawodników, Euro 2016 będzie trzecią największą imprezą speedcubingu na świecie, a największą w Europie.
 
Kostka Rubika jest wynalazkiem węgierskim. Stworzył ją profesor architektury Ernő Rubik w 1974 roku. Pierwotna nazwa tych specyficznych puzzli brzmiała „Magiczna kostka”, ale od 1980 roku nazywana jest „Kostką Rubika”. Pierwsze zawody w układaniu Kostki Rubika odbyły się w 1982 roku na Węgrzech – wygrał je uczestnik z USA, Ming Thai, z czasem 22.88 sekund. Obecnie rekord wynosi 4.90 sekundy.
 
Środowisko pasjonatów kostki znacznie się rozrosło w porównaniu do 1982 roku. Obecnie startujący biorą udział nie w jednym, ale w 18 wydarzeniach, trwających przez trzy dni. Oprócz układania oryginalnej kostki o wymiarach 3x3x3, składa się także mniejsze (2x2x2) i większe (4x4x4 –  7x7x7). Powstają również różnego rodzaju urozmaicenia, takie jak układnie jedną ręką, z zasłoniętymi oczami, czy nawet przy pomocy stóp. Nie zabraknie też wydarzeń nie związanych z samą kostką (Rubik’sClock, Pyraminx, Square-1 itp.).
 
Na tym wydarzeniu nie jest ważny wiek ani płeć. Najstarszy zawodnik ma 57 lat, a najmłodszy to jedynie sześciolatek, choć większość zawodników zamyka się w przedziale 21-22 lata. Wszyscy startują w tej samej kategorii , ponieważ cel, który przyświeca zawodnikom jest zawsze ten sam– ułożyć kostkę jak najszybciej.
 
Układanie Kostki Rubika nie jest magią. Jest wiele metod, które mogą Cię nauczyć jak rozwikłać zagadkę, jeżeli jesteś wystarczająco skupiony. Metoda dla początkujących uczy jedynie 5-10 algorytmów, dzięki którym możesz ułożyć elementy w 3-5 minut. Jeżeli chcesz układać kostkę tak szybko jak najlepsi, musisz nauczyć się setek

Rate this article: 
Średnia: 5 (1 głos)