O Spielwarenmesse eG słów kilka…
Spielwarenmesse eG zostało założone w roku 1950, przez grupę producentów zabawek. Celem było stworzenie, po drugiej wojnie światowej, nowych targów zabawek. Wówczas formę prawną jaką wybrano, była spółdzielnia. Nie bez powodów. Zadecydowały o tym 2 główne cechy, które charakteryzują ten rodzaj podmiotów:
- Spółdzielnia, działa jak spółka akcyjna, ale udziały nie mogą zostać sprzedane.
- Każdy członek spółdzielni ma prawo głosu, takie samo, bez względu na liczbę posiadanych udziałów. Celem tworzonej Spółdzielni było dokładnie to, aby każdy z jej członków miał takie samo prawo głosu, bez względu czy był to mały, czy duży producent.
Dla obecnego kształtu i działalności Spielwarenmesse eG ma to fundamentalne znaczenie, bowiem działa ona przy ścisłej współpracy z producentami zabawek. To odróżnia Spielwarenmesse eG od innych organizatorów targów, ponieważ wszelkie koncepcje i idee, to tak naprawdę pomysły firm z branży zabawkowej. Dzięki temu kształt i forma w jakiej targi się odbywają, są ściśle dopasowane do potrzeb i oczekiwań sektora zabawkarskiego.
Obecnie Spielwarenmesse eG zatrudnia ponad 50 pracowników. Zespół w 80% tworzą kobiety. Oprócz stałych pracowników, firma posiada 60 przedstawicielstw w 96 krajach. W Polsce znakomicie tę rolę wypełnia pani Anna Talarek-Karczmarz (Meritum).
Utworzona została specjalna agencja reklamowa, Die Roten Reiter, która troszczy się o wizerunek targów.
Spółka posiada także cztery podmioty zależne realizujące politykę firmy na swoich obszarach. Fakt ten podkreśla międzynarodowy wymiar działalności Spielwarenmesse eG.
Światowe rynki zabawek
Według ekspertów Spielwarenmesse eG, wzrost w branży zabawkarskiej w 2017 roku wyniesie od 3-4%. Największa dynamika notowana jest na rynkach azjatyckich. W tym roku problemy pojawią się w Australii, która może zanotować 2% spadek i Wielkiej Brytanii, której spadek szacuje się również na poziomie 1-2%, co niewątpliwie należy skojarzyć z następstwem Brexitu.
Globalnie branża zabawkarska osiąga obroty rzędu 90 mld $ amerykańskich. Wszystkie rynki poza Ameryka Południową, w latach 2015-2016 mogły pochwalić się wzrostami. Ameryka Południowa boryka się z wieloma wewnętrznymi problemami. Dwa czynniki odgrywają tam kluczową rolę: spadek produktu krajowego brutto o 1% oraz pogłębiająca się różnica pomiędzy klasami najbogatszymi, a tymi najuboższymi. W rezultacie łączna siła nabywcza spada.
Spielwarenmesse 2017 – wyniki
Należy przede wszystkim podkreślić, iż w 2017 roku to były targi, które zakończyły się z największym do tej pory sukcesem. Nie tylko z tego powodu, że dowodzi tego statystyka. Bardzo dobrze skorelowane były: liczba odwiedzających i liczba wystawców, co przełożyło się na satysfakcję wszystkich uczestników.
170 000 m2 powierzchni wystawienniczej, było wykorzystane do ostatniego centymetra. Swoją ofertę zaprezentowało 2871 wystawców z 63 krajów. Aż 74% z nich to firmy zagraniczne. Jeśli przyjrzymy się krajom pochodzenia, to na pierwszym miejscu plasowały się firmy z Niemiec (747 wystawców), na drugim firmy z Chin (327 wystawców), Wielkiej Brytanii (184 wystawców), Francji (172 wystawców) i USA (149 wystawców).
Z uwagi na olbrzymią liczbę zgłoszeń z Chin, Spielwarenmesse eG wprowadziło limit do 600 przedsiębiorstw dla tego regionu. Aplikacje z Chin są bardzo dokładnie analizowane, tak aby zaprosić na targi tylko najlepsze firmy.
Ciekawą liczbą jest ilość wystawców z Wlk. Brytanii – 184. To mnie więcej tyle, co liczba wystawców na targach zabawkarskich w Londynie. Idąc tym tropem można powiedzieć, że nie tylko brytyjskie targi zabawek odbywają się w Norymberdze, ale także włoskie, francuskie, czy hiszpańskie.
„Jesteśmy niezwykle dumni, że jest nam dane gościć pod naszym dachem, tak dużą liczbę wystawców” – podkreślił podczas prezentacji Ernst Kick.
Należy zwrócić uwagę na jeszcze trzy liczby, które podkreślają rolę i sukces w 2017 roku targów w Norymberdze:
83,2% – to odsetek osób, które są bardzo zadowolone z udziału w targach
90,9% – planowało ponownie wystawiać się w 2018 roku i te deklaracje złożone zostały w ostatnim dniu edycji 2017. W tym momencie, bogatsi o stan zgłoszeń dokonanych do listopada 2017, organizatorzy mogą potwierdzić, że wskaźnik ten wynosi na chwilę obecną 92%.
28,4% – wystawców można spotkać jedynie na targach Spielwarenmesse.
W 2017 roku liczba odwiedzających wzrosła o ok. 4% w stosunku do roku 2016. Pojawiło się ponad 73 000 odwiedzających z 123 krajów. Po raz pierwszy, aż 60% odwiedzających, stanowili goście z zagranicy. To wpisuje się w plany i politykę Spielwarenmesse, które chcą, aby targi te miały coraz mocniejszy wymiar międzynarodowy, zarówno po stronie wystawców jak i odwiedzających.
W 2017 największą grupą odwiedzających stanowili niemieccy profesjonaliści, nieco ponad 29 tysięcy osób, na drugim miejscu reprezentacja Włoch (prawie 5 tys. odwiedzających), na trzecim zaś Francji (prawie 3 tys. odwiedzających).
Po stronie wystawców także dwie istotne liczby:
89,9% – taki odsetek osób odwiedzających, partycypuje w decyzjach zakupowych
18 586 – to ilość handlowców i nabywców, którzy odwiedzają wyłącznie targi Spielwarenmesse. Zatem targi w Norymberdze, są jedynym wydarzeniem, na którym można tym osobom zaprezentować swoją ofertę.