Rok 2023 przynosi kolejne rewolucje na rynku konsumenckim, a jednym z najważniejszych wydarzeń jest zdefiniowanie mikropokolenia Zalpha. To wyjątkowa grupa ludzi, która wyrasta na skrzyżowaniu Alphy i Z. Nazwana tak z powodu pandemii COVID-19 i wojny na Ukrainie, Zalpha może stanowić nawet ćwierć światowej populacji, według danych Banku Światowego z 2022 roku. Ten nowy ruch zaskarbia serca firm i marek, które zdają sobie sprawę z rosnącej siły nabywczej tego pokolenia.
Nie tylko wchodzą na rynek pracy, ale już teraz wywierają ogromny wpływ na decyzje zakupowe. Dwudziestolatkowie Zalpha zdobywają stanowiska w dziale marketingu renomowanych firm, takich jak Hollister, Duolingo czy Nerf. Choć sami jeszcze nie są aktywnymi konsumentami, decydują o zakupie zabawek dla młodszych rodzeństwa (54% Alph) oraz mają wpływ na wybór słodyczy (prawie 45%) i nawet samochodów (10%). To tylko początek, bo przecież przed nimi długa droga jako nabywców i użytkowników różnych produktów i usług.
Czym wyróżnia się Zalpha i dlaczego tak warto o nich wiedzieć?
Po pierwsze, większa dojrzałość. Zalphowie zostali ochrzczeni mianem „upagers” (przyspieszona dojrzałość), ponieważ są bardziej społecznie, ekologicznie i ekonomicznie świadomi niż wiele innych grup w ich wieku. Mają rozwiniętą świadomość społeczną i troskę o środowisko naturalne. Problemy klimatyczne, pandemia, wojna, kryzysy energetyczny, migracyjny i żywnościowy to tylko niektóre z kwestii, które ich dotyczą.
Po drugie, większe zaangażowanie. Zalphowie wykazują wyjątkowe zainteresowanie sprawami dotyczącymi środowiska naturalnego. Z przeprowadzonych wywiadów wynika, że aż 46% nastolatków Zalpha deklaruje zainteresowanie problematyką klimatyczną. To jednak nie jedyna sfera, która ich porusza. Cyfrowe dzieciństwo pozwala na ocenę zarówno korzyści, jak i zagrożeń związanych z mediami społecznościowymi. Ponad 40% z nich uważa, że używanie mediów społecznościowych sprawia, że odczuwają samotność i ciągłą presję, by być online.
Dla biznesu oznacza to dwutorowe wyzwanie. Z jednej strony firmy muszą być bardziej odpowiedzialne ekologicznie i społecznie, aby przyciągnąć tę świadomą grupę konsumentów. Z drugiej strony muszą starannie wybierać kanały komunikacji, by nie przyczyniać się do negatywnego wpływu na zdrowie psychiczne i samopoczucie Zalpha.
Podsumowując, mikropokolenie Zalpha wkracza na rynek z determinacją i zdecydowanym wpływem na gospodarkę globalną. Ich dojrzałość, zaangażowanie i cyfryzacja stwarzają nowe możliwości dla firm, ale wymagają także odpowiedzialności i dostosowania strategii biznesowych. Marki, które zrozumieją ich wartości, potrzeby i preferencje, odniosą sukces na rynku przyszłości.